Rolety zewnętrzne stanowią integralny element nowoczesnego budownictwa. Ich wybór jest podyktowany szeregiem korzyści, jakie za sobą niosą. Jedną z korzyści najczęściej podkreślanych przez dystrybutorów i sprzedawców jest ochrona przed niepożądanymi gośćmi. Czy to oznacza, że wszystkie rolety zewnętrzne są antywłamaniowe?

Inwestorzy planujący zakup rolet zewnętrznych często stają przed dylematem wynikającym z bardzo szerokiego wyboru dostępnych rozwiązań, które dla niewprawionego oka właściwie niczym się nie różnią. Otóż rolety zewnętrzne różnią się od siebie diametralnie, a to jakim systemem osłonimy okna wpłynie na bezpieczeństwo nieruchomości oraz komfort cieplny i akustyczny.

Nie wszystkie rolety zewnętrzne są antywłamaniowe

Rolety zewnętrzne dostępne na rynku systemów okiennych zasadniczo można podzielić na trzy kategorie:

  • rolety zewnętrzne,
  • rolety zewnętrzne z blokadą antywłamaniową,
  • rolety zewnętrzne antywłamaniowe.

Podstawowy wariant rolet zewnętrznych może być wyposażony w lamele z rdzeniem, które zapewniają poprawę izolacji cieplnej przeszkleń, ale nie musi. Bardzo często najprostsze, a co za tym idzie najtańsze rolety zewnętrzne składają się z lameli bez rdzenia, w efekcie czego zapewniają praktycznie żadne parametry izolacji cieplnej i akustycznej. Służą głównie do zaciemnienia pomieszczeń, a przez dystrybutorów są polecane jako budżetowa alternatywa dla drogich rolet antywłamaniowych. Sprzedawcy bardzo często przekonują inwestorów, że rolety antywłamaniowe wizualnie niczym nie różnią się od zwykłych rolet zewnętrznych, dlatego te drugie skutecznie odstraszają potencjalnych włamywaczy. W rzeczywistości oba systemy różnią się pod względem konstrukcji, co rzutuje także na aspekt wizualny i umożliwia stosunkowo szybką ocenę stopnia zabezpieczenia przed włamaniem.

Czym charakteryzują się rolety antywłamaniowe?

Inwestorzy planujący zakup rolet antywłamaniowych powinni wiedzieć, czym te się charakteryzują. Ich podstawowym zadaniem jest ochrona przed wtargnięciem do wnętrza obiektu przez przeszklenia. Rolety antywłamaniowe chronią drzwi i okna. Są skonstruowane w taki sposób, aby nie można było:

  • podważyć pancerza rolety,
  • wyłamać pancerza rolety,
  • przerwać pancerza rolety,
  • oddzielić rolety od elewacji zewnętrznej budynku.

Dobre rolety antywłamaniowe posiadają certyfikaty potwierdzające ich właściwości. Są produkowane z innych profili niż standardowe rolety zewnętrzne i posiadają mechanizm zapadkowy w dolnej części rolety, który uniemożliwia jej podważenie. Nie mają za to właściwości termoizolacyjnych, w związku z czym nie wpływają korzystnie na temperaturę w pomieszczeniu. Powinny być sterowane elektrycznie, ponieważ pancerz rolety jest bardzo ciężki. Warunkiem skuteczności rolety antywłamaniowej jest jej prawidłowy montaż. Roleta powinna być zamocowana do muru w sposób wzmocniony, zgodnie z zleceniami producenta. To uniemożliwi ewentualne odseparowanie systemu od elewacji, a co za tym idzie sforsowanie zabezpieczenia przy próbie wtargnięcia do obiektu.