Nadmierne promieniowanie słoneczne może wpływać niekorzystnie na funkcjonalność pomieszczenia. To spory problem, szczególnie latem. Aby uniknąć dyskomfortu powodowanego słońcem i upałem coraz częściej korzystamy z różnego rodzaju osłon okiennych. Należą do nich m.in.: żaluzje, żaluzje plisowane oraz rolety zaciemniające.

Rolety zaciemniające są wykonywane ze specjalnych tkanin, które skutecznie blokują i w dużej mierze odbijają promieniowanie słoneczne. To pozwala uzyskać bardzo wysoki poziom zaciemnienia w pomieszczeniu, przy jednoczesnej ochronie wnętrza przed nadmiernym nagrzewaniem. Dzięki specjalnej powłoce na tkaninie zaciemniającej pomieszczenie nagrzewa się znacznie wolniej niż w przypadku tradycyjnych rolet czy plis. Systemy dostępne na rynku oferują zaciemnienie na różnym poziomie – wybrane tkaniny są w stanie zatrzymać nawet do 100% promieni słonecznych. Dzięki temu możemy dobrać rodzaj rolet do rzeczywistych potrzeb.

Gdzie sprawdzą się rolety zaciemniające?

Oferta systemów osłon okiennych służących zaciemnianiu pomieszczeń jest bardzo szeroka i zróżnicowana. To przekłada się na możliwość uzyskania pożądanego efektu osłony wnętrza przed promieniami UV, ciepłem oraz niepożądanymi spojrzeniami z zewnątrz. W tym miejscu na uwagę zasługuje fakt, iż rolety dzień noc pozwalają uzyskać mniejszy stopień zacienienia niż tradycyjne rolety w kasecie. W pomieszczeniach, w których zależy nam na uzyskaniu maksymalnego zaciemnienia najlepiej sprawdzą się natomiast rolety zaciemniające.

Rolety zaciemniające:

  • pozwalają uzyskać pożądany stopień zaciemnienia we wnętrzu (nawet do 100%),
  • chronią wnętrze przed nadmiernym nagrzewaniem się,
  • pozwalają obniżyć koszty związane z klimatyzowaniem pomieszczeń,
  • skutecznie blokują możliwość zaglądania do pomieszczenia z zewnątrz.

Ze względu na swoje właściwości rolety zaciemniające bardzo dobrze sprawdzają się wszędzie tam, gdzie zależy nam na maksymalnym odizolowaniu wnętrza od warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz, szczególności od słońca i wysokiej temperatury. Taka potrzeba zachodzi w obiektach mieszkalnych, jak również użytkowych. Rolety zaciemniające bardzo dobrze sprawdzają się w przypadku sal konferencyjnych i wykładowych. Możliwość całkowitego odcięcia pomieszczenia od dostępu światła dziennego sprzyja projekcjom filmów i prezentacji multimedialnych.

Rolety zaciemniające w mieszkaniu i domu

Wysoki stopień zaciemnienia pomieszczenia nie zawsze jest pożądany, zwłaszcza w pomieszczeniach mieszkalnych chcemy uniknąć nadmiernego korzystania ze sztucznego oświetlenia. W tym celu warto zwrócić uwagę na przezierność materiału zaciemniającego. Rolety zaciemniające – jak już wspomnieliśmy – oferują różne stopnie zaciemnienia. W pomieszczeniach dziennych warto zainstalować systemy bazujące na tkaninach o wyższej przezierności, podczas gdy w sypialni z powodzeniem sprawdzą się rolety, które w ogóle nie przepuszczają światła. Rozwiązania te z pewnością docenią osoby pracujące w systemie zmianowym, które doświadczają problemów z odsypianiem w ciągu dnia.