Kuchnia to miejsce, od którego oczekujemy funkcjonalności i wysokiego stopnia higieny – w końcu to tutaj przygotowujemy posiłki dla siebie i naszych najbliższych. Poszczególne elementy wyposażenia mają więc być estetyczne, a zarazem łatwe do utrzymania w czystości. Ta sama zasada dotyczy dekoracji okien. Jak wybrać rolety do kuchni, żeby jak najlepiej spełniały swoją funkcję, a jednocześnie nie przysparzały problemów podczas czyszczenia?

Rolety do kuchni – osłona czy dekoracja

Wybierając rolety do kuchni warto odpowiedzieć sobie na podstawowe pytanie – czy roleta ma stanowić formę osłony okiennej i chronić przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym lub niepożądanymi spojrzeniami z zewnątrz, czy też jej zadaniem jest przede wszystkim poprawa estetyki otworu okiennego. Ważne podczas wyboru rolety jest również ulokowanie okna względem blatu roboczego. W przypadku okien znajdujących się bezpośrednio nad blatem roboczym znacznie lepiej sprawdzają się proste, minimalistyczne rozwiązania – najlepsza jest roleta w kasecie. Jeśli okno znajduje się w pewnej odległości od blatu roboczego możemy wybrać roletę wolnowiszącą, a nawet roletę rzymską.

Roleta rzymska do kuchni – Czy to dobry pomysł?

Pod względem funkcjonalności i utrzymania w czystości roleta rzymska nie wydaje się być najlepszym rozwiązaniem dla kuchni, ale czy na pewno? Dekoracyjne fałdy materiału z pewnością nie sprawdzą się najlepiej w przypadku blatu roboczego, o czym wspominaliśmy powyżej, nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby roletę rzymską zawiesić w oknie oddalonym od blatu roboczego. Dzięki wysokiej estetyce będzie pełniła jednocześnie funkcję osłony i dekoracji okna, a my będziemy mogli zapomnieć o frankach, zazdroskach czy innych tekstyliach okiennych.

Co ważne rolety rzymskie nadają się do prania w pralce. Jeśli wybierzemy system z tkaninami poliestrowymi lub bawełnianymi możemy regularnie prać rolety w temperaturze do 40 stopni. Dodatkową zaletą rolet rzymskich jest naprawdę szeroki wybór tkanin zacieniających, dzięki czemu z łatwością dobierzemy kolor rolety do aranżacji kuchni. Rolety rzymskie bardzo dobrze sprawdzają się w warunkach otwartych kuchni, ponieważ są niezwykle eleganckie i mogą być z powodzeniem zastosowane także w na oknach w jadalni czy salonie.

A czy wolnowiszące rolety sprawdzą się w kuchni?

Wybór rolety wolnowiszącej, podobnie jak rzymskiej, powinien być podyktowany względami praktycznymi. Bezpośrednio nad blatem roboczym roleta wolnowisząca może być bardzo irytująca. W ciasnych przestrzeniach również będzie stanowiła dodatkowe wyzwanie. Najlepiej roleta wolnowisząca sprawdzi się w dużej kuchni, w której okno znajduje się w odpowiedniej odległości od blatu roboczego i głównego ciągu komunikacyjnego.