Zasłony to popularny system osłony okien. Stanowią element dekoracyjny, a zarazem funkcjonalny. Chronią wnętrze przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym, a nocą przed zbyt intensywnym światłem latarni ulicznych i podświetlanych reklam. Zasłony to także sposób na zapewnienie prywatności wewnątrz. Skutecznie odgradzają użytkowników pomieszczeń od niepożądanych lub natrętnych spojrzeń z zewnątrz, przechodniów, sąsiadów.

Jak wybrać zasłony do salonu? Na co zwrócić uwagę?

Wybór zasłon do salonu powinien być podyktowany względami estetycznymi i funkcjonalnością tkanin osłaniających. Na rynku dostępnych jest bardzo dużo typów zasłon o zróżnicowanej grubości. Obok zasłon gęstych, które niemal w 100% blokują przepływ światła dostępne są zasłony z lekkich, prześwitujących materiałów, które spełniają przede wszystkim funkcje dekoracyjne. To, które z nich wybierzesz powinno zależeć od:

  • roli zasłon w pomieszczeniu,
  • korzystania z innych systemów osłon okiennych,
  • stylu aranżacji wnętrza.

W pomieszczeniach, w których zasłony pełnią przede wszystkim rolę dekoracji okiennej i są użytkowane wraz z innymi systemami osłon okiennych – roletami lub żaluzjami – z powodzeniem możesz zawiesić zasłony z lżejszych tkanin. Nie będą one w pełni blokowały światła słonecznego, ani świateł ulicznych, ale będą stanowiły atrakcyjny element aranżacji wnętrza. W pomieszczeniach, w których zasłony stanowią podstawowy system osłony okiennej najlepiej sprawdzą się te, które skutecznie ograniczają przenikanie promieniowania słonecznego i sztucznego światła do wnętrza. W takim przypadku warto więc postawić na gęste tkaniny oraz długość i szerokość zasłon, które zapewnią pełną swobodę szczelnego zasłonięcia całego okna.

Zasłony do salonu zgodnie z aktualnymi trendami

Jak już wcześniej wspomnieliśmy zasłony do salonu powinny być dobierane adekwatnie do stylu aranżacji wnętrz. Aktualnie na rynku wnętrzarskim prym wiedzie minimalizm. Obserwujemy go zarówno we wnętrzach stylizowanych na industrialne lofty, jak i pomieszczeniach urządzonych w tylu skandynawskim. Jak minimalizm przekłada się na wybór zasłon do salonu?

Obecnie najbardziej pożądane i poszukiwane są proste zasłony jednokolorowe, bez ekstrawaganckich zdobień. Królują materiały w kolorach pastelowych. Długość zasłon to najczęściej kilka centymetrów więcej niż odcinek dzielący podłogę od karnisza. Dzięki temu zasłony delikatnie opadają na podłogę tworząc ciekawy efekt wizualny. Bardzo częstym wyborem są zasłony z naturalnych, organicznych materiałów. Zasłony tego typu doskonale sprawdzają się w przypadku dużych przeszkleń tarasowych oraz okien panoramicznych.