Zasłony okienne pełnią wiele przydatnych funkcji. W upalne dni chronią one wnętrze domu przed zbyt intensywnym nasłonecznieniem i nagrzewaniem. Z kolei po zmroku gwarantują domownikom intymność, zabezpieczając ich przed wścibskim wzrokiem sąsiadów. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów zasłon, a do najpopularniejszych z nich należą rolety oraz żaluzje. Zanim podejmiesz jakiekolwiek decyzje zakupowe, zastanów się, które rozwiązanie będzie dla Ciebie najlepsze. Powinieneś przy tym zwrócić uwagę zarówno na względy estetyczne, jak i funkcjonalne.

Żaluzje – różne rodzaje, funkcjonalność na najwyższym poziomie

Żaluzje wciąż są chętnie wybierane przez osoby zajmujące się aranżacją wnętrz. Bogactwo oferowanych przez producentów wzorów i kolorów sprawia, że każdy klient bez problemu znajdzie model odpowiadający jego indywidualnym preferencjom. Żaluzje dzieli się zazwyczaj w zależności od materiału, z którego zostały wykonane. W praktyce masz zatem do wyboru:

  • żaluzje drewniane i bambusowe – klasyczne modele, świetnie komponujące się z wnętrzami urządzonymi w tradycyjnym stylu;
  • żaluzje aluminiowe – eleganckie i bardzo trwałe; niezbędny element wyposażenia nowocześnie zaaranżowanych pomieszczeń;
  • żaluzje pionowe (verticale) – stosowane głównie w biurach, idealnie sprawdzają się jako ozdoba wnętrza.

Jeśli nie jesteś przekonany do zakupu żaluzji, być może lepszym rozwiązaniem będą dla Ciebie rolety. Tutaj także możesz liczyć na bogaty wybór różnych opcji, w tym:

  • rolety rzymskie – z charakterystyczną fałdą tworzącą się podczas podnoszenia zasłon;
  • rolety plisowane – uniwersalne w zastosowaniu, świetnie dopasowują się do różnych rodzajów okien;
  • rolety dzień i noc – eleganckie zasłony, zapewniające pomieszczeniu optymalny poziom nasłonecznienia nawet przy szczelnym zasłonięciu.

Rolety to bardziej nowoczesne rozwiązanie niż żaluzje. Nie oznacza to jednak wcale, że jest ono lepsze.

Żaluzje i rolety – wybierz odpowiednie rozwiązanie dla siebie

Żaluzje i rolety pełnią podobne zadania. Oba rodzaje zasłon doskonale łączą ze sobą atrakcyjny design i funkcjonalność. Nie w każdym wnętrzu będą się jednak prezentować tak samo dobrze. Żaluzje uważa się zazwyczaj za bardziej designerskie rozwiązanie. Łatwiej jest je dopasować do różnych rodzajów wnętrz. Z kolei czyszczenie rolet sprawia użytkownikowi mniej problemu, niż ma to miejsce w przypadku żaluzji. Jeśli zatem zależy Ci na tym, aby zasłony okienne przez długi czas prezentowały się nienagannie, wybierz raczej rolety.