Lato to czas, kiedy z przyjemnością otwieramy okna, aby wpuścić świeże powietrze do domu i nieco je schłodzić po całodniowym upale. Niestety, otwarte, czy nawet uchylone okna mogą stanowić zaproszenie dla niechcianych gości – komarów, much i innych insektów. To one chętnie wtargną do wnętrz naszych domów lub biur, aby zakłócać wypoczynek, irytować swoim brzęczeniem, a nawet drażnić ukąszeniami. Aby cieszyć się przyjemnością wietrzenia pomieszczeń bez ryzyka ugryzień i swędzenia, warto rozważyć instalację moskitiery. Jakiej konkretnie? Dowiesz się z tego artykułu!

Moskitiery montowane na stałe – moskitiery ramkowe

Moskitiery stałe to popularny i często spotykany rodzaj okiennych siatek. Są one trwale zamocowane na ramie okiennej i stanowią stałą, skuteczną barierę przed insektami. Składają się z ramy z siatką, którą można zamontować na stałe wokół okna (demontaż jest możliwy, choć wymaga podstawowych narzędzi i nieco wysiłku). Mogą być okresowo usuwane w celu czyszczenia i konserwacji, a także na czas mycia okien od zewnątrz. Są idealne dla osób, które chcą ochronić swoje domy przez cały rok, przy minimalnym uszczerbku na widoczności.

Moskitiery rolowane – opcja pozwalająca na swobodna regulację

Ten rodzaj moskitiery działa na zasadzie rolety. Kiedy nie jest używana, jest zwinięta w kasecie umieszczonej na górze okna. Kiedy potrzebna jest ochrona przed insektami, można ją rozwinąć i opuścić na dół. Moskitiery rolowane są wygodne i estetyczne, ale wymagają pewnej ilości miejsca nad oknem na umieszczenie kasetki. Jednak warto je znaleźć. Pozwoli to chować rolety poza sezonem wiosenno-letnim, kiedy siatka na oknie nie jest już tam bardzo potrzebna, za to przydaje się dostęp do większej ilości światła dziennego.

Moskitiery przesuwne – nowoczesne i wygodne w obsłudze 

Moskitiery przesuwne to kolejna opcja, którą można rozważyć. Choć najczęściej są mocowane na drzwi, niewykluczone, że będą odpowiednie też na większe okno. Składają się z dwóch paneli, które mogą być przesuwane względem siebie albo jednego, który jest produkowany na całą szerokość drzwi. Pozwala to na elastyczne otwieranie i zamykanie okna, jednocześnie zapewniając ochronę przed insektami. Ten rodzaj moskitiery jest idealny dla osób, które chcą zachować pełną funkcjonalność okna i cenią sobie łatwą obsługę.

Którą moskitierę na okno wybrać? 

Wybór odpowiedniego typu moskitiery zależy głównie od indywidualnych preferencji oraz specyfiki okna i pomieszczenia. Jeśli zależy Ci na trwałej ochronie przez cały rok, moskitiery montowane na stałe będą dobrym wyborem. Będą też wyborem najtańszym. Za przesuwne czy rolowane trzeba zazwyczaj zapłacić nawet 2-3-krotnie więcej. Jednak są warte swojej ceny, co cechuje je duża elastyczność, jeśli chodzi o regulację, a także wysoka estetyka. Nowoczesne moskitiery tego typu są też bardzo solidne i odpowiednio sztywne, co sprawia, że radzą sobie w różnych warunkach. Naszym zdaniem warto w nie zainwestować. Jeśli tylko nad oknem jest miejsce na montaż kasety, to opcja warta rozważenia.