Salon to miejsce spotkań w rodzinnym gronie i relaksu. Tutaj oglądamy filmy, rozmawiamy, czytamy książki… Zależy nam na tym, aby nasz salon był jak najbardziej komfortowy. W tym celu sięgamy po rolety okienne. Systemy osłony okien chronią nas przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym, niepożądanymi spojrzeniami z zewnątrz, a także zbyt intensywnym oświetleniem ulicznym. Aby spełniały swoje funkcje jak najlepiej warto sięgnąć po rolety materiałowe. Które z nich będą najlepsze?

Rolety materiałowe – kolorowy zawrót głowy

Wybór rolet materiałowych jest niezwykle szeroki… W zależności od oczekiwań i potrzeb możemy się zdecydować na system kasetowy lub wolnowiszący. Do wyboru mamy rolety materiałowe pełne oraz rolety „dzień i noc”. Coraz częściej alternatywą dla tradycyjnych rolet są rolety rzymskie. Praktycznie wszystkie wymienione powyżej systemy są dostępne z szeroką gamą materiałów zacieniających do wyboru. Co więcej, rozwój rynku osłon i dekoracji okiennych doprowadził do sytuacji, w której nie musimy się godzić na rolety w białej kasecie. Zamiast tego możemy wybrać osprzęt korespondujący z kolorystyką ramy okiennej. W praktyce pozwala to na stworzenie funkcjonalnych, a zarazem dyskretnych osłon okiennych, które doskonale sprawdzą się zarówno w mieszkaniu jak i zabudowie jednorodzinnej.

Rolety Rzymskie – osłona i dekoracja w jednym

Wybierając rolety do salonu szukamy rozwiązań o wysokiej estetyce. Podczas gdy jednym z nas zależy na roletach dyskretnych, systemach praktycznie wtapiających się w ramy okienne, inni szukają czegoś bardziej dekoracyjnego. Rolety rzymskie to doskonałe rozwiązanie, które możemy potraktować jako formę osłony i dekoracji okna. Tkanina, z której są wykonywane rolety rzymskie jest mocowana na mechanizmie koralikowym. Podczas podnoszenia rolety fałduje się tworząc dekoracyjne zagięcia materiału. Podobnie jak w przypadku tradycyjnych rolet, rolety rzymskie wykonuje się z całej gamy tkanin do wyboru. Dzięki temu z łatwością możemy dopasować kolor oraz deseń rolety do aranżacji wnętrza.

Ze względu na swoją stylistykę rolety rzymskie najlepiej sprawdzają się w pomieszczeniach urządzonych w stylu klasycznym i rustykalnym. To także ciekawe uzupełnienie stylu skandynawskiego. W salonie stylizowanym na postindustrialny loft znacznie lepiej sprawdzą się klasyczne rolety w kasecie. Ich minimalizm będzie dobrze korespondował z wnętrzem, podczas gdy prawidłowo dobrany kolor tkaniny pomoże w jego wizualnym ogrzaniu. Dzięki temu salon zachowa surowość loftu, a jednocześnie będzie miejscem przytulnym i sprzyjającym relaksowi.