Rolety – podobnie jak inne rodzaje zasłon – wymagają regularnego czyszczenia. Ich mycie nie jest trudne ani czasochłonne. Dlatego warto systematycznie spełniać ten obowiązek, aby długo cieszyć się walorami estetycznymi tego typu zasłon.

Sposoby efektywnego usuwania zabrudzeń z rolet różnią się w zależności od materiału, z którego one zostały wykonane. Trzeba pamiętać o tym, że nie wolno ich prać w pralce ani szorować, gdyż może to doprowadzić do uszkodzenia ich struktury. Lepiej też zrezygnować z używania silnych detergentów.

Warto poznać najskuteczniejsze metody rozprawiania się z osadzającymi się na powierzchni zasłon drobinkami kurzu i innych związków organicznych.

Czyszczenie rolet klasycznych

Podejmując się wyczyszczenia rolet tekstylnych, w pierwszej kolejności należy pozbyć się widniejącego na nich kurzu. W tym celu można użyć specjalnej, miękkiej szczotki , którą trzeba energicznie przesuwać z góry na dół. Do usunięcia kurzu możesz też wykorzystać odkurzacz, nastawiając najmniejszą z możliwych moc ssania. Przylegające do powierzchni rolet zabrudzenia niweluje się za pomocą gąbki nasączonej delikatnym detergentem, zdolnym do rozpuszczenia tłustych plam. Używana do mycia gąbka nie powinna być zbyt mokra. Wystarczy, jeśli będzie lekko wilgotna. Po przemyciu zasłon przeciera się je ręcznikiem. Pozostałości po owadach wywabia się sodą lub octem wymieszanym z wodą w proporcji 1:1.

Czyszczenie rolet dzień-noc

Do czyszczenia rolet dzień-noc najlepiej jest stosować odkurzacz wyposażony w małą szczoteczkę. Podobnie jak w przypadku zasłon tekstylnych, osłony dzień-noc odkurza się przy minimalnej mocy ssania. Rolety w kasecie i z prowadnicami czyści się podobnie. Trzeba jednak zwrócić uwagę na dokładne usunięcie kurzu zalegającego w szczelinach kasety.

Częstotliwość czyszczenia rolet

Producenci zwykle zalecają regularne odkurzanie rolet przy okazji wykonywania generalnych cotygodniowych porządków. Częstotliwość czyszczenia zasłon zależy od intensywności użytkowania oraz stopnia zanieczyszczenia powietrza w domu i na zewnątrz. Zazwyczaj trzeba to czynić przynajmniej raz na pół roku.